Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

Nietolerancja pokarmowa nie przejawia się jedynie symptomami związanymi ściśle ze złym funkcjonowaniem układu pokarmowego takimi jak wzdęcia czy zaparcia, towarzyszy jej również wiele objawów, obciążających cały organizm, a więc: ból mięśni i stawów, uciążliwa migrena, zapalenie zatok, zmiany skórne i wreszcie nieustające zmęczenie. Zważywszy na te wszystkie objawy, nietolerancja pokarmowa jest ciężka do zdiagnozowania.

Objawy nietolerancji pokarmowej

W odróżnieniu od alergii pokarmowej, w której symptomy występują zaraz po styczności organizmu z alergenem, to w przypadku nietolerancji pokarmowej objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dni po spożyciu szkodliwego pokarmu, a mogą utrzymywać się nawet przez następne kilka tygodni, przez wzgląd na podobne objawy tych komplikacji zdrowotnych, te dwa schorzenia są niekiedy mylone.

W przypadku alergii pokarmowej niepokojąca, ostra reakcja organizmu pojawia się natychmiast po kontakcie z alergenem, jest to naturalne działanie, które podejmuje układ immunologiczny. Jeśli jednak chodzi o nietolerancję pokarmową, to objawy rozłożone są na dłuższy okres czasu, a więc w rozpoznaniu dolegliwości, głównym kryterium rozpoznania choroby jest właśnie okres wystąpienia symptomów. Jeżeli konsultacja z lekarzem internistą nie jest wystarczająca, bo nadal dolegliwość nie została ustalona, to najprawdopodobniej jest to właśnie nietolerancji pokarmowa, na którą według statystyk cierpi niemal połowa populacji.

Nietolerancja pokarmowa – diagnostyka

O ile w przypadku alergii pokarmowej, ustalenie alergenu odbywa się poprzez przeprowadzenie specjalistycznych testów, to sprecyzowanie składników, pokarmów, które powodują niepożądane reakcje organizmu, jakie występują w przypadku nietolerancji pokarmowej, jest bardzo trudne. A przecież odpowiednie nawyki jedzeniowe, są jedynym środkiem zapobiegawczym przed nietolerancją pokarmową. Do identyfikacji szkodliwych potraw, służy również specyficzny test Food Detective. Diagnoza opiera się na próbce krwi chorego, przez co można ustalić składniki wywołujące nietolerancję pokarmową. Jedynym skutecznym sposobem na eliminację nietolerancji pokarmowej, jest usunięcie z diety szkodliwych produktów, istnieje możliwość zastąpić je dostępnymi substytutami.

Jak walczyć z nietolerancją pokarmową?

Odpowiednie nawyki żywieniowe trwające przez minimum trymestr, ułatwią regenerację organizmu, przywrócą siły witalne i poprawią funkcjonowanie układu immunologicznego. Po tym czasie można stopniowo wprowadzać ponownie składniki do diety, jednocześnie kontrolując reakcję organizmu. 

Według specjalistów lekarzy oraz dietetyków odpowiednia dieta, aktywny tryb życia sprzyja pozytywnie, bezpośrednio na stan zdrowia człowieka. Optymalnym rozwiązaniem jest zrównoważona dieta, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia różnych chorób. Zrównoważona dieta gwarantuje organizmowi optymalny do funkcjonowania zasób zarówno węglowodanów, białek, tłuszczy jak i witamin oraz minerałów. Co najważniejsze, tego typu dieta nie może być monotonna, ponieważ tylko urozmaicony zestaw pokarmów dostarcza organizmowi potrzebnych do życia składników odżywczych.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.