Jak powstaje reumatoidalne zapalenie stawów? Jak je leczyć?

Jak powstaje reumatoidalne zapalenie stawów? Jak je leczyć?

Reumatoidalne zapalanie stawów nazywa się również artretyzmem, a w skrócie RZS. Istotą choroby jest przewlekłe zapalenie stawów o podłożu autoimmunologicznym. Choroba atakuje szczególnie stawy małe i średnie, charakteryzuje się przebiegiem nieswoistym i symetrycznym. Czasami ulega całkowitej remisji, ale potem szybko powraca, nawet ze zdwojoną siłą.

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy

Objawy choroby mogą być nieswoiste, dlatego nie każdy chory odczuwa chorobę w ten sam sposób. Najczęściej oprócz samego bólu stawów występuje również stan podgorączkowy. Chory czuje się znużony, smutny i zmęczony, a przy tym więcej i częściej się poci. Chorzy nie mają apetytu, a przez to tracą na wadze.

W okolicach stawów, szczególnie rąk, chorzy czują mrowienia, drętwienia, rozgrzania, a przy tym są nadwrażliwi na zimno. Może pojawić się zaczerwienie niektórych miejsc na ciele.

Same stawy zaczynają boleć, chory obserwuje ich powolny obrzęk, przez co zmniejsza się ich ruchomość. Najbardziej rozpoznawalnym objawem choroby jest tzw. „sztywność poranna”. Po przebudzeniu chory z początku nie może wykonywać ruchów, ponieważ każdy ruch rodzi ogromny ból – sztywność i obrzęk stawów uniemożliwiają działanie.

Kolejnym z objawów łatwych do zaobserwowania są tzw. guzki reumatoidalne. Występują one pod skórą, są twarde i niebolesne.

Reumatoidalne zapalenie stawów – jak choroba działa na chorego?

  • Doprowadza do destrukcji stawów;
  • Powoduje zniekształcenia stawów;
  • Dochodzi do zaniku mięśni międzykostnych i glistowatych, a przy tym maleje siła mięśni;
  • Upośledza ich podstawowe funkcje;
  • Prowadzi do występowania przykurczów i skurczów;
  • Prowadzi do niepełnosprawności z powodu niemożności normalnego poruszania się;
  • Może być przyczyną przedwczesnej śmierci.

Reumatoidalne zapalenie stawów – leczenie

Chory powinien przyjmować leki modyfikujące przebieg choroby (np. sole złota). Podaje się również leki z grupy LMPCh. Z wyboru podaje się metotreksat, ale jeśli nie przynosi on pozytywnych rezultatów to można rozpocząć terapię leflunomidem. Dodatkowo chory powinien przyjmować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jeśli dolegliwości są zbyt silne, aby poradzić sobie bez nich. Leki biologiczne, które się podaje to z reguły inhibitory TNF, interleukiny czy przeciwciała lub leki zmniejszające aktywność niektórych komórek.

Chory powinien również rozpocząć rehabilitację. Można spróbować kinezyterapii lub krioterapii, ostatnio popularna jest również magnetoterapia.

Co można zrobić dla siebie samemu?

Dowiedziono, że w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów pomocna może okazać się dieta. Suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 pomoże pomóc w leczeniu choroby i pozbyciu się niektórych szkodliwych objawów. Stosowanie takiej diety może pomóc przede wszystkim w zmniejszeniu odczuwanego bólu i sztywności.

Zapraszamy na ZnamLek.pl - baza rzetelnych opinii o lekac

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.