Gdy w czasie biegu pojawia się tak zwana kolka powinniśmy wiedzieć jak się zachować

kolka

Nagły, ostry ból brzucha, przypominający kłucie lub skurcz. Chyba każdy z nas choć raz w życiu „złapał kolkę"... Czym właściwie jest kolka? Sprawdź, jak można sobie poradzić z tą dolegliwością i w jaki sposób można zapobiec jej wystąpieniu.

Dlaczego pojawia się kolka?

Kłucie w boku o dość intensywnym charakterze związane jest z tym, że powiększa się śledziona. Nadmierna ilość krwi, która zaczyna się przedostawać do tego narządu, powoduje jego gwałtowne powiększenie. Krew ta napływa ze względu na skurcz mięśni i naczyń jelit co sprawa, że duża ilość krwi dociera do śledziony. Powiększony narząd zaczyna naciskać na otaczające torebki, które mają silne unerwienie i to powoduje ból. Kolka może pojawić się w różnych momentach i spowodowana może być różnymi kwestiami. Przede wszystkim intensywny i szybki bieg bardzo często powoduje kolkę. Dodatkowo może się ona pojawić również w momencie, gdy nie dokonamy wcześniejszej rozgrzewki czy mieliśmy długą przerwę w treningach. Niektórzy czują kolkę również w momencie, gdy po posiłku nie robią odpowiedniej przerwy, zanim rozpoczną ćwiczenia. 

Jak poradzić sobie z kolką?

Najważniejszą kwestią, gdy pojawi się kolka, będzie ograniczenie wszelkich ruchów o gwałtownym charakterze. Jeśli jesteśmy w trakcie treningu, nie można się zatrzymywać. Najważniejsze będzie stopniowe uspokojenie serca, dzięki czemu unormuje się ciśnienie. Ocenia się, że najlepszym sposobem na pozbycie się kolki jest stopniowe zwalnianie w biegu, aż do ustąpienia objawów. Można stopniowo przejść do marszu jednocześnie głęboko i spokojnie oddychając. Niektórzy zaczynają odczuwać ulgę po wykonaniu skłonów czy głębokich przysiadów, tak że kolana będą znajdować się tuż pod brodą. Stopniowo można również delikatnie masować miejsce, w którym czuje się ucisk. Sposobem na kolkę może być również całkowite wyprostowanie i uniesienie rąk do góry, po czym głęboko oddychając, można zgiąć się w stronę miejsca, w którym odczuwa się wyjątkowo silne kłucie.

Czy można zapobiegać pojawianiu się kolki?

Oczywiście są pewne sposoby, dzięki którym można ograniczyć możliwość pojawienia się tego nieprzyjemnego kłucia w boku. Najważniejszą kwestią będzie wprowadzanie odpowiedniego odpoczynku po posiłku, nim rozpocznie się trening. Warto przynajmniej godzinę odczekać, zanim rozpocznie się biegać jeśli dopiero co jadło się posiłek. W przypadku szczególnie obfitych lub ciężkostrawnych posiłków można wydłużyć ten okres nawet do 2 godzin, by organizm mógł ustabilizować swoją pracę. Przed rozpoczęciem ćwiczeń trzeba oczywiście wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Mięśnie, które są nierozgrzane, nie będą przygotowane na nagły wysiłek. Jeśli miało się przerwę w treningach, które trwała nieco dłużej również trzeba podejść do kolejnego treningu w sposób swobodny i spokojny. Trzeba ograniczyć wykonywanie od razu ostrego treningu, gdy miało się dłuższą przerwę. 

Uczucia kolki nie powinniśmy lekceważyć. Jeśli będzie się pojawiać często bądź też będzie szczególnie nasilona i długa trzeba wybrać się do lekarza, który oceni czy w danym przypadku nie jest spowodowana innymi schorzeniami.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.