Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

Dieta dla sportowca – ważenie posiłków

Dieta dla osób aktywnych fizycznie musi uwzględniać ich indywidualne potrzeby. Odpowiednio skomponowany jadłospis dostarczy wszystkich niezbędnych witamin i odpowiedniej liczby kalorii. To ważne, by dieta dodawała energii, a nie powodowała znikania masy ciała. Każdy sportowiec doceni porady wprawnego dietetyka, ale w tym zakresie liczy się także motywacja oraz samodzielne przygotowywanie posiłków w domu.

Dieta sportowca – co warto jeść?

Podstawą sportowej diety jest białko. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu, w diecie może pojawiać się także spora ilość węglowodanów, które szybko dodają energii. A co z osobami uprawiającymi sport dla przyjemności? W tym wypadku nie trzeba wprowadzać całkowitej rewolucji na talerzu. Osoby dbające o linię powinny zwrócić uwagę na kaloryczność posiłków i sięgać w pierwszej kolejności po duże ilości warzyw, owoców, chudego mięsa, nabiału i po produkty nieprzetworzone.

Dlaczego warto korzystać z wagi kuchennej?

Ogromną pomocą w kuchni sportowca i osób będących na jakiejkolwiek diecie jest waga kuchenna. To urządzenie zrewolucjonizuje przyrządzanie porcji. Dzięki wadze kuchennej będzie o wiele łatwiej kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Każdy posiłek można ważyć na etapie przyrządzania i serwowania – wówczas najłatwiej przestrzegać zaleceń dietetyka i podążać za ustalonym jadłospisem. Ważenie poszczególnych składników posiłku pozwala wyrobić w sobie nawyk kontroli nad tym, co jemy. O wiele łatwiej wówczas wprowadzać do diety nowe produkty i rezygnować z tych niezdrowych.

Zdrowe żywienie to mądre żywienie. Należy zachować umiar i stosować się do zaleceń rozpisanej diety. Jedzenie pięciu posiłków dziennie to absolutne minimum – nie warto sięgać po jedzenie dopiero wówczas, gdy dopadnie nas wilczy apetyt, to niezdrowe i niewskazane dla osób aktywnych fizycznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po pięć mniejszych porcji. Kolejnym błędem jest redukcja kaloryczności spożywanych posiłków przy dużym wysiłku fizycznym. Takie działanie wydaje się korzystne osobom na dietach odchudzających, ale jest niewskazane na diecie sportowej, a i osoby dbające o sylwetkę powinny raczej zamienić słodkości na warzywa, owoce i białko, by dostarczać ciału wystarczającą porcję energii i nie powodować spowolnienia metabolizmu.

Dieta dla sportowca powinna być ustalana indywidualnie i uwzględniać rodzaj uprawianej dyscypliny. Zupełnie inne potrzeby będzie miał biegacz amator, a inne zawodowy pływak. Istotną kwestią jest także wiek, kondycja, waga i płeć sportowca. Dlatego ułożenie diety należy dobrze przemyśleć lub zlecić profesjonaliście.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.