Co warto wiedzieć o "złym" i "dobrym" cholesterolu?

Co warto wiedzieć o "złym" i "dobrym" cholesterolu?

Cholesterol jest pojęciem znanym nam naprawdę dobrze. Mamy przecież do czynienia z winowajcą, który odpowiada za choroby serca i który już od dawna jest przedmiotem ogromnej troski ze strony lekarzy. Rzeczywiście, w połączeniu z trójglicerydami oraz kwasami tłuszczowymi cholesterol tworzy lipidy, a te nie tylko stanowią część składową komórek, ale również znane są z tego, że krążą we krwi, przemieszczając się pomiędzy tkankami oraz narządami.

Rola cholesterolu w organizmie

Sam cholesterol jest woskowatą substancją, która sama w sobie nie jest wcale zła. Jest potrzebny po to, aby utrzymać w prawidłowej kondycji układ nerwowy, przydaje się przy tym również wątrobie, jelitom, stopom, a także sercu. Ten, który jest zawarty w diecie, jest dostarczany wyłącznie przez produkty pochodzenia zwierzęcego, nie można jednak zapominać o tym, że jest on także produkowany przez wątrobę.

Objawy wysokiego cholesterolu

Choć cholesterol jest niezbędny, jeśli zależy nam, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, nie możemy zapomnieć o tym, jak szkodliwy jest jego nadmiar. Na ogół odkłada się on w tętnicach i utrudnia swobodny przepływ krwi, okazuje się przy tym, że wysoki poziom cholesterolu przez długi czas wcale nie musi dawać o sobie znać. Jeśli więc mamy do czynienia z pacjentami zagrożonymi chorobami serca, udarem mózgu oraz szeregiem innych dolegliwości związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, musimy pamiętać o tym, że walka z ryzykiem jest możliwa nie tylko poprzez obniżanie ciśnienia, ale również poprzez obniżanie poziomu lipidów.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Pomaga w tym dieta uboga w tłuszcze, nie bez znaczenia jest jednak również aktywność fizyczna, a czasem także specjalne leki czy suplementy diety, wspomagające obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Do takich produktów należą m.in. Cynarex, Cholitol, Normolip 5 czy LipiForma Plus.

Jakie są normy cholesterolu?

Chcąc upewnić się, że nasz cholesterol nie przekracza normy, możemy zdecydować się na zmierzenie poziomu cholesterolu (nie powinien przekraczać 5,2 mmol/l). Pomocne okazuje się też określenie frakcji lipidowych. HDL określany jest jako dobry cholesterol i nie powinien być niższy niż 1,0 mmol/l u panów oraz 1,3 mmol/l u pań. Z kolei LDL to groźny „zły cholesterol”, którego nie powinno być więcej niż 2,6 mmol/l.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.